Mit czy prawda: stany lękowe wynikają z słabego charakteru?

Stany lękowe nie wynikają z słabego charakteru. W rzeczywistości, stany lękowe są objawem walki, w której stawiamy czoła naszym problemom. Zaburzenia lękowe są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych i mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci.Wśród zaburzeń lękowych wyróżnia się:

  • Zaburzenia lękowe z napadami lęku (epizodyczny lęk paniczny): polegają na nawracających, szybkich napadach lęku, które mogą towarzyszyć takim objawom jak kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, strach przed utratą kontroli, śmiercią czy „zwariowaniem”.
  • Zaburzenia lękowe uogólnione (nerwica lękowa): związane są z występowaniem przewlekłego, uporczywego, nieprzypisanego do konkretnych sytuacji lęku, tzw. lęku wolnopłynącego. Może wyrażać się on przez ciągłe poczucie wewnętrznego napięcia, niepokoju, rozdrażnienia, zaburzeniami koncentracji i uwagi, niemożnością relaksacji, odpoczynku, napięciowymi bólami głowy.

Zaburzenia lękowe są wynikiem kombinacji różnych czynników, takich jak genetyczne predyspozycje, sytuacje stresowe, brak należytej opieki i wsparcia w dzieciństwie czy niezdolność do radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Warto zwrócić uwagę, że lęk i zaburzenia lękowe są różnymi pojęciami. Lęk jest naturalną reakcją organizmu na realne zagrożenia, podczas gdy zaburzenia lękowe są patologicznymi stanami lęku, które utrudniają funkcjonowanie i życie codzienne.



Konsultacje TCM Kraków

Akupunktura Kraków

Masaż chiński kraków

Moksa kraków

Bańki chińskie kraków

Zioła chińskie kraków