Każda depresja jest inna: typy i podtypy depresji

Depresja jest złożonym zaburzeniem, które może przybierać różne formy i objawy. Wyróżnia się kilka typów depresji, które są następujące:

  1. Depresja endogenna – występuje bez znanej przyczyny externalnej, związana z nieprawidłową pracą neuroprzekaźników w mózgu.
  2. Depresja agitowana (lękowa) – charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem epizodów depresji i przerywanymi okresami remisji.
  3. Depresja reaktywna – pojawia się jako reakcja na trudne i stresujące doświadczenia, takie jak strata czy utrata pracy. Jest łatwa w diagnozie i zwykle leczona psychoterapią, niekiedy wspierana farmakologicznie.
  4. Dystymia (depresja nerwicowa) – charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem epizodów depresji i przerywanymi okresami remisji. Zwykle pojawia się w wieku ok. 20-30 lat i trwa całe życie. Leczenie polega głównie na farmakoterapii.
  5. Depresja poporodowa – bezpośrednią przyczyną są zmiany hormonalne towarzyszące porodowi. Chora nie przejawia zainteresowania dzieckiem, jest drażliwa, zmęczona.
  6. Depresja atypowa – objawy różnią się od tych typowych, występujących w większości przypadków, stąd też nazwa dolegliwości. Główne różnice to wzmożony apetyt zamiast jego braku i nadmierna senność zamiast bezsenności.
  7. Depresja sezonowa – zwykle występująca jako reakcja organizmu na brak światła; wiąże się z regularnym pojawianiem się i ustępowaniem epizodów depresyjnych zazwyczaj jesienią i zimą.
  8. Depresja o przebiegu przewlekłym (dystymia) – określana jako przewlekłe obniżenie nastroju, które trwa przez większą część dnia.

W zależności od stopnia nasilenia objawów, depresja może być klasyfikowana jako lekka, średnia lub ciężka. Warto zwrócić uwagę, że każda depresja jest inna, a jej objawy i przebieg zależą od indywidualnych cech pacjenta. Warto również pamiętać, że leczenie depresji powinno być zawsze konsultowane z profesjonalistą w dziedzinie psychiatrii lub psychologii.Konsultacje TCM Kraków

Akupunktura Kraków

Masaż chiński kraków

Moksa kraków

Bańki chińskie kraków

Zioła chińskie kraków