Bezsenność a jakość życia: Dostrzegając rzeczywisty wpływ

Bezsenność ma znaczny wpływ na jakość życia, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Wpływ braku snu na różne aspekty życia obejmuje:

  1. Zdrowie psychiczne: Bezsenność może przyczyniać się do pogorszenia kondycji zdrowia psychicznego, rozwoju depresji, stanów lękowych i zwiększenia ryzyka prób samobójczych.
  2. Funkcjonowanie intelektualne: Stałe niewyspanie upośledza zdolności intelektualne, co z kolei negatywnie wpływa na sprawność fizyczną. Osoby cierpiące na bezsenność mają trudność z wykonywaniem prostych, codziennych czynności i logicznym myśleniem.
  3. Samopoczucie: Bezsenność może powodować pogorszenie samopoczucia, brak energii życiowej, radości, apatię i obojętność.
  4. Zdrowie fizyczne: Według dr M. Walkera, osoby śpiące mniej niż 6-7 godzin dziennie, mają dwukrotnie większe ryzyko rozwoju nowotworów, choroby Alzheimera i wyniszczenia układu odpornościowego. Permanentny brak snu jest niebezpieczny dla zachowania funkcji życiowych i zdrowia organizmu, zwiększając ryzyko rozwoju choroby wieńcowej, niewydolności serca czy udaru.
  5. Poziom cukru we krwi: Tydzień niedostatecznej ilości snu może przyczynić się do rozregulowania poziomu cukru we krwi.
  6. Apetyt: U osób z zaburzeniami snu dochodzi do wzmożonego wydzielania greliny, odpowiedzialnej za pobudzenie apetytu, co może prowadzić do otyłości.

Aby zmniejszyć negatywne skutki bezsenności na życie codzienne, ważne jest zwrócenie uwagi na poprawę jakości snu i wprowadzenie zmian w stylu życia, takich jak utrzymywanie regularnych godzin snu, unikanie napadów snu w ciągu dnia czy ograniczanie spożywania kofeiny i alkoholu. W razie potrzeby, konsultacja z lekarzem może pomóc w identyfikacji i leczeniu przyczyn bezsenności.Konsultacje TCM Kraków

Akupunktura Kraków

Masaż chiński kraków

Moksa kraków

Bańki chińskie kraków

Zioła chińskie kraków