Bezsenność a ból chroniczny: Co musimy wiedzieć

Bezsenność i ból chroniczny są ze sobą związane, ponieważ osoby cierpiące na bezsenność są bardziej wrażliwe na ból. W populacji ogólnej, około 20% osób cierpiących na przewlekły ból zgłasza co najmniej jeden objaw bezsenności, w porównaniu z 7,4% osób bez dolegliwości bólowych. Zaburzenia snu są często spotykane w chorobach reumatycznych i innych schorzeniach związanych z bólem.Ważne jest to, że lekarze opiekujący się pacjentami cierpiącymi na choroby reumatyczne powinni zwracać uwagę na objawy bezsenności oraz znać fizjologię snu i empiryczne metody leczenia bezsenności. Terapia bezsenności może odbywać się dwutorowo, łącząc psychoterapię i farmakoterapię.Warto zwrócić uwagę na następujące aspekty związane z bezsennością i bólem chronicznym:

  • Bezsenność może być objawem towarzyszącym innym zaburzeniom, takim jak depresja, zaburzenia lękowe czy uzależnienia.
  • Wpływ na wystąpienie bezsenności mogą mieć również dolegliwości ze strony układu pokarmowego, serca czy płuc, a także objawy uboczne przyjmowanych leków.
  • Terapia bezsenności może łączyć psychoterapię (terapia poznawczo-behawioralna, treningi relaksacyjne, ograniczanie czasu spędzanego w łóżku oraz technika kontroli bodźców) i farmakoterapię.

Ważne jest, aby rozpoznać i leczyć bezsenność u pacjentów z bólem chronicznym, aby poprawić ich jakość życia i zmniejszyć wrażliwość na ból.Konsultacje TCM Kraków

Akupunktura Kraków

Masaż chiński kraków

Moksa kraków

Bańki chińskie kraków

Zioła chińskie kraków