Anoreksja i bulimia: dwie strony zaburzeń odżywiania
Anoreksja i bulimia są zaburzeniami odżywiania, które charakteryzują się nieprawidłowym postrzeganiem obrazu swojego ciała i koncentracją na masie ciała. Oba zaburzenia mają różne objawy i manifestacje, ale oba wymagają kompleksowego leczenia, które obejmuje aspekty psychologiczne, psychiatryczne i somatyczne.Anoreksja (anorexia nervosa, jadłowstręt psychiczny) to zaburzenie, w którym osoba bardzo boi się przytyć i narzuca sobie bardzo niski pułap wagi ciała, dążąc do niego. Osoby z anoreksją mogą mieć niskie poczucie własnej wartości i trudności relacyjne.Bulimia (bulimia nervosa, żarłoczność psychiczna) to zaburzenie, które polega na koncentrowaniu życia wokół jedzenia, z jednoczesnymi próbami kontrolowania masy ciała, z okresowo występującymi niekontrolowanymi napadami tzw. żarłoczności, kompulsywnego jedzenia. Bulimia jest zazwyczaj stwierdzana u nastolatek i młodych kobiet, a początek zachorowania występuje zazwyczaj później niż u pacjentów z anoreksją, około 18.–24. roku życia.Różnice między anoreksją a bulimią obejmują:
- Objawy: Anoreksja charakteryzuje się bardzo niską wagą ciała, natomiast bulimia objawia się niekontrolowanymi napadami żarłoczności i kompulsywnego jedzenia.
- Częstość występowania: Anoreksja wykazuje się największym wskaźnikiem śmiertelności wśród zaburzeń odżywiania. Bulimia dotyczy zdecydowanie częściej kobiet, a jej częstość występowania waha się do kilku procent.
- Wiek wystąpienia: Początek bulimii zazwyczaj występuje później niż anoreksji, około 18.–24. roku życia.
Ważne jest, aby rozumieć te różnice, aby można było właściwie diagnozować i leczyć te zaburzenia. Leczenie anoreksji i bulimii powinno być kompleksowe i obejmować aspekty psychologiczne, psychiatryczne i somatyczne.
Konsultacje TCM Kraków
Akupunktura Kraków
Masaż chiński kraków
Moksa kraków
Bańki chińskie kraków
Zioła chińskie kraków