Aktywność fizyczna jako leczenie depresji?

Aktywność fizyczna może być skutecznym leczeniem dla osób z depresją. Wiele badań naukowych wskazuje, że ćwiczenia fizyczne mogą obniżyć ryzyko wystąpienia depresji oraz wspomóc jej leczenie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aktywność fizyczna trwająca około 45 minut, trzy razy w tygodniu, jest zalecana dla osób chorujących na depresję.

Ćwiczenia fizyczne mają udowodnione działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe przez wzmocnienie układu odpornościowego, podniesienie poziomu endorfin i serotoniny. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku osób z depresją wysiłek związany z ruchem nie musi być duży, wystarczy nawet najmniejsza, ale systematyczna aktywność fizyczna. Najbardziej skuteczne terapeutycznie będą lekkie ćwiczenia aerobowe, rozciągające czy też stretching.

Wielu badaniach obserwacyjnych wykazało, że odpowiednio dawkowana aktywność fizyczna może skutecznie przeciwdziałać depresji. U osób, które ćwiczą co najmniej 3 razy w tygodniu, ryzyko wystąpienia depresji zmniejszyło się o 19 proc. w porównaniu do tych, którzy nie są aktywni fizycznie. Każda dodatkowa sesja ćwiczeń w tygodniu powoduje dalszy spadek ryzyka o kolejne 6 proc..

Warto również wspomnieć, że aktywność fizyczna może przynieść szybkie efekty w postaci poprawy nastroju. Już po 10-minutowym treningu można zaobserwować znaczący i trwały efekt antydepresyjny. Warto jednak pamiętać, że depresja jest chorobą wieloobjawową, która oprócz obniżenia nastroju pogarsza także napęd czyli sprawia, że chory nie ma na nic siły, a podstawowe, codzienne czynności stanową dla niego ogromne wyzwanie. Z tego też powodu bardzo trudno jest namówić osoby z depresją do aktywności fizycznej. Warto jednak spróbować – absolutnie nie na siłę – nakłonić chorego do pojęcia najpierw.Konsultacje TCM Kraków

Akupunktura Kraków

Masaż chiński kraków

Moksa kraków

Bańki chińskie kraków

Zioła chińskie kraków